• +90 505 536 16 75
  • info@gursucansaglikkabini.com
  • İstiklal Mah. Fatih Cad. D:E Blok 145/B, 16580 Gürsu / Bursa

Yabancı Cisim Çıkarılması

Yabancı Cisim Çıkarılması,gursucansaglikkabini.com,   Gürsu Sağlık Kabini, Gürsu Can Sağlık Kabini, Gürsu En İyi Sağlık Kabini, Gürsu Sağlık Kabini, Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Pansuman ve Yara Bakımı,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Dikişi Atma ve Alma,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Tansiyon Ölçümü ve Takibi,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Enjeksiyon,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Hemşire Hizmeti,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Küçük Cerrahi Müdahaleler,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Pansuman,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Enjeksiyon,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Hemşire Hizmeti,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Tansiyon Ölçümü ve Takibi,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Dikişi Atma ve Alma,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Bursa Sağlık kabini Pansuman ve Yara Bakımı,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Gürsu,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Bursa Gürsu,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Gürsu Sağlıkçı,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Gürsu Hemşire, Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini, Gürsu Sağlık Kabini, Gürsu Can Sağlık Kabini, Gürsu En İyi Sağlık Kabini, Gürsu Sağlık Kabini, Gürsu Hemşire, Gürsu Acil, Gürsu Serum Taktırma, Gürsu Kan Aldırma, Gürsu Evde Kan Aldırma, Atom Serum, Vitamin Serum, Sünnet, Antibiyotikli Serumlar, Gürsu Can Sağlık Kabini Atom Serum,Gürsu Can Sağlık Kabini Vitamin Serum,Gürsu Can Sağlık Kabini  Sünnet,Gürsu Can Sağlık Kabini Antibiyotikli Serumlar, ,Gürsu Can Sağlık Kabini Balgam Temizleme, Gürsu Can Sağlık Kabini Sekresyon ( Balgam ) Temizleme, Gürsu Can Sağlık Kabini Boğaz Temizleme, Gürsu Can Sağlık Kabini Covid Testi, Gürsu Can Sağlık Kabini Aspirasyon Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Glutatyon Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Covid Testi,Gürsu Can Sağlık Kabini Covid Test Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Covid PCR Testi Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Aspirasyon,Gürsu Can Sağlık Kabini Glutatyon,Gürsu Can Sağlık Kabini Trekeostini Değişi - Bakımı,Gürsu Can Sağlık Kabini Beslenme Sondası (xG) Değişimi - Bakımı, Gürsu Can Sağlık Kabini Kolostomi ve Ürostomi Torba Değişimi, Gürsu Can Sağlık Kabini PEG Değişimi ve Bakımı, Gürsu Can Sağlık Kabini Acil Yardım Uygulamaları, Gürsu Can Sağlık Kabini Özel Hemşirelik Hizmetleri

Yabancı Cisim Çıkarılması

Yabancı cisimler normalde o bölgede olmaması gereken, vücudun dışından herhangi bir nedenle vücut içine giren cisimlerdir.

Ortopedi ve travmatoloji ile ilgili olanlar cilt yolu ile vücuda girerler, bu gibi durumlarda mutlaka ciltte bir giriş yolu gözlenir. Trafik kazaları sırasında cam veya metal türevi yabancı cisimler vücuda girebildiği gibi, kişilerin üzerlerindeki kıyafetlerinden kopan bir parça da açık cilt yarasından içeriye girebilir. Bazen yüksek enerji ile vücuda giren küçük yabancı cisimler cok küçük bir giriş yoluna sahip olup bu giriş yolu gözden kaçabilir. Tırnak altına giren yabancı cisimlerde ise giriş yolu olmaz ama giriş anında mutlaka hasta bir acı hisseder ve sonrasında daağrı duyar.Bu yabancı cisim tırnak altında gözle görebilir.

Yabancı cisimler genellikle kaza ile vücuda girmesine rağmen bazen de kişilersekonder kazanç sağlama amacıyla bunu gerçekleştirebilir. Ortopedi de çok rastlanmayan bu durum genellikle kulak burun boğaz ve genel cerrahi branşlarında görülmektedir.

Cam veya metaller gibi pürüzsüz yüzeye sahip olan yabancı cisimler, tendon veya sinir irritasyonu yapmıyor veya bunlara zarar vermemiş ise uzun süre bulgu vermeyebilir. Fakat plastik ve özellikle tahta, kumaş gibi gözenekli dokuya sahip olanlar kısa veya uzun dönemde enfeksiyona zemin hazırlayabilirler. Genellikle staf. aureus’a bağlı enfeksiyonlar görülse de her türlü mikroorganizma enfeksiyona neden olabilir. Bu tür enfeksiyonların önemi dirençli olmaları ve yabancı cismin çıkarılmaması durumunda enfeksiyon ile başa çıkabilme ihtimalinin düşük olmasıdır.

Bazen tümörler ile de karışabilen kitleler oluşturabilen yabancı cisim reaksiyonların tanısı hastanın hikayesinde daha önceki geçirilmiş travmanın olması, dikkatli muayene ve tetkikler ile konabilir. Cam, tahta ve plastikler bazen düz grafilerde görülmeyebilir. Bazen de sadece gölgesi farkedilir. Ayırıcı tanı için ultrason ve MR, düz grafiye yardımcı olacaktır.Metalik cisimler ise düz grafide görülebilirler.

İletişim Bilgilerimiz


Telefon Numaramız:  +90 505 536 16 75

WhatsApp:  905055361675

Adresimiz: İstiklal Mah. Fatih Cad. D:E Blok 145/B, 16580 Gürsu / Bursa

İnstagram Adresimiz

Adresimiz Yol Tarifi

Whatsapp Hattımız