• +90 505 536 16 75
  • info@gursucansaglikkabini.com
  • İstiklal Mah. Fatih Cad. D:E Blok 145/B, 16580 Gürsu / Bursa

Kolostomi ve Ürostomi Torba Değişimi

Kolostomi ve Ürostomi Torba Değişimi,gursucansaglikkabini.com,   Gürsu Sağlık Kabini, Gürsu Can Sağlık Kabini, Gürsu En İyi Sağlık Kabini, Gürsu Sağlık Kabini, Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Pansuman ve Yara Bakımı,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Dikişi Atma ve Alma,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Tansiyon Ölçümü ve Takibi,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Enjeksiyon,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Hemşire Hizmeti,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Küçük Cerrahi Müdahaleler,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Pansuman,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Enjeksiyon,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Hemşire Hizmeti,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Tansiyon Ölçümü ve Takibi,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Dikişi Atma ve Alma,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Bursa Sağlık kabini Pansuman ve Yara Bakımı,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Evde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Gürsu,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Bursa Gürsu,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Gürsu Sağlıkçı,Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini Gürsu Hemşire, Bursa Gürsu Can Sağlık Kabini, Gürsu Sağlık Kabini, Gürsu Can Sağlık Kabini, Gürsu En İyi Sağlık Kabini, Gürsu Sağlık Kabini, Gürsu Hemşire, Gürsu Acil, Gürsu Serum Taktırma, Gürsu Kan Aldırma, Gürsu Evde Kan Aldırma, Atom Serum, Vitamin Serum, Sünnet, Antibiyotikli Serumlar, Gürsu Can Sağlık Kabini Atom Serum,Gürsu Can Sağlık Kabini Vitamin Serum,Gürsu Can Sağlık Kabini  Sünnet,Gürsu Can Sağlık Kabini Antibiyotikli Serumlar, ,Gürsu Can Sağlık Kabini Balgam Temizleme, Gürsu Can Sağlık Kabini Sekresyon ( Balgam ) Temizleme, Gürsu Can Sağlık Kabini Boğaz Temizleme, Gürsu Can Sağlık Kabini Covid Testi, Gürsu Can Sağlık Kabini Aspirasyon Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Glutatyon Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Covid Testi,Gürsu Can Sağlık Kabini Covid Test Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Covid PCR Testi Uygulaması, Gürsu Can Sağlık Kabini Aspirasyon,Gürsu Can Sağlık Kabini Glutatyon,Gürsu Can Sağlık Kabini Trekeostini Değişi - Bakımı,Gürsu Can Sağlık Kabini Beslenme Sondası (xG) Değişimi - Bakımı, Gürsu Can Sağlık Kabini Kolostomi ve Ürostomi Torba Değişimi, Gürsu Can Sağlık Kabini PEG Değişimi ve Bakımı, Gürsu Can Sağlık Kabini Acil Yardım Uygulamaları, Gürsu Can Sağlık Kabini Özel Hemşirelik Hizmetleri

Kolostomi ve Ürostomi Torba Değişimi

Evde Kolostomi ve Ürostomi Torba Değişimi

Sindirim sisteminde bir bölümün dışarı ağızlaştırma işlemine stoma denir. Genellikle kalın bağırsağın değişik bir bölgesine yapılabilir.
Daha çok kalın bağırsağın yukarıya doğru olan bölgesine yapılmasına bağlı olarak karnın sağ üst veya aşağı bölgesine de uygulanabilir.
Özellikle yeni doğan çocuklar da stoma belli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir.

Stoma kırmızı ve nemlidir. Bazı durumlarda stoma dokunulduğu zaman kanar. Bu durum oldukça normal olarak karşılanır.
Kan damarları oldukça fazladır. Sinir ucu olmadığı için dokunulduğunda herhangi bir ağrıya da neden olmaz.
Çocuklarda bu durum büyüklükleri ve şekilleri açısından farklılık gösterir. Baz durumlarda deriden kabarık bazıları ise aynı hizada olabilir.

Stoma Tipleri

Stoma tipleri genellikle ameliyat olma durumuna göre karar verilir. Eğer çocuklar içinse çocuklar da iki tip bağırsak bulunur. Bunlar kolostomi ve ileostomi çeşitleridir. Kolostomi, genellikle bebek ve çocuklarda oldukça fazla yapılan bir stoma tipidir. Kalın bağırsak da kalın duvarı kısmını ağızlaştırma yapılarak uygulanır. Bu gibi durumlarda ishale çok fazla rastlanmaz. İleostomi, ince bağırsak için geçerlidir. Vücut bu duruma alışana kadar sıvı desteği gerekir.


Torba Değişimi

Evde Stoma(Kolostomi/Ürostomi) Bakımı ve Torba Değişimi oldukça önemlidir. Eğer torba sızdırıyorsa veya gevşediyse torba değişimi yapmak gerekebilir.

Genellikle torba kalış süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu durum üç güne kadar da kalabilir.

Torba değişimi yapılacağı zaman stomanın en az aktif olduğu zamanda değişmelidir.
Genellikle sabah erken saatlerde veya yemeklerden 2 saat sonra değiştirmek daha uygun olabilir.
Değiştirme işlemi yapmadan önce tüm malzemelerin hazır olduğuna dikkat etmek gerekir.

Özellikle adaptörü çıkartırken gevşetmek için yumuşak ve suya batırılmış bir bez olması gerekir.
Daha sonra yapışkanı deriden çok nazik bir şekilde çıkartmak gerekir. Torba çıktıktan sonra dışkı gelebilir buna kendinizi hazırlamalısınız.
Evde Stoma(Kolostomi/Ürostomi) Bakımı ve Torba Değişimi genellikle kişiler tarafından yapılan bir işlemdir.
Ancak bu gibi durumlarda herhangi bir hemşireden veya doktordan yardım almak da mümkün. Çünkü oldukça zahmetli bir iş olduğu için bunu kişi kendi başına da yapamayabilir.


İletişim Bilgilerimiz


Telefon Numaramız:  +90 505 536 16 75

WhatsApp:  905055361675

Adresimiz: İstiklal Mah. Fatih Cad. D:E Blok 145/B, 16580 Gürsu / Bursa

İnstagram Adresimiz

Adresimiz Yol Tarifi

Whatsapp Hattımız